22 Nisan 2018 Pazar


İznik Ultra-Göllüce Patika Koşusu- 30K

YAVAŞ YARIŞ VAR  
İznik Ultra’ yı İstanbul’ a yakın ve köklü bir organizasyon olduğu için deneyimlemek istedim. Yarış tarihini öğrendiğimde antrenman için çok vaktimin olmadığını düşünüp kayıt olmayacaktım ama arkadaşlarımın bu sene parkura eklenen Göllüce Patika Koşusu 30 km ile başlayabilirsin söylemleri hemen hazırlık sürecine girmem için gerekli zemini oluşturdu. Patikalarda koşmaktan zevk alıyorum, bu parkurun adı bile “Patika Koşusu “ ve ilerleyen zamanlarda yarış mesafelerimi de uzatmak için 30 km lik parkur şimdilik kafi dedim. Gerçi parkurumuz bize son dakika sürpriz yapıp uzunluğunun 31.3 km olduğunu bildirince bu kadar farkı sorun yapmadım, 1090 m lik tırmanışımız da vardı; göl seviyesinden itibaren yükselerek tırmanmaya başladığımız parkur daha ilk aşamada hoşgeldin dedi.
İstanbul’ a bu kadar yakın şehir ortamından da bu kadar uzak parkurların olduğunu görünce sevinçten koşmaya başladım. Nisan ayı ilk baharın güzelliklerini hissede hissede ilerlemek için güzel bir ay. Orhan Veli Kanık’ ın “ Hürriyete Doğru “ şiirindeki gibi balıklar değil ama ‘ Yavaş Yarış Var ‘ tabelası ile inekler çıktı yoluma, karşıcı. Sevindim ve yanından geçtiğim bir ağaçtan erik koparıp git gidebildiğin yere dedim. Farklı parkurlarda yarışan yanımdan geçen tanıdık yüzleri görmek keyifliydi, hele ki İznik Ultra 140K ve Orhangazi Ultra 90K koşucularına rastlayınca hızlarına engel olacağım düşüncesi ile parkurda saygıdan kenara çekilmeye çalıştım.
            Birçok noktada fotoğrafçıların olması ve yarış sonrasında o fotoğraflara ulaşabilmek organizasyonun her detayı düşündüğünü gösteriyordu. Derbent kontrol noktasına geldiğimizde bizi karşılayan gönüllülerin ilgi ve alakası yarışın kalan kısmı için güç verdi. Kendimi kaybedip çok sıvı tükettiğimde bir ilgili midemin bulanabileceği için biraz bir şeyler yememi önerdiğinde bu sefer gözüm dönüp her şeyden yemeye çalıştığımda ise söz finişte de bu yiyecekler ile sizi karşılayacağız demesi yüreğime su serpti ve inişe geçtim. Dırazali köyünden geçerken insanların ilgisi, çocukların neşesi ve çak yapmak için ellerini uzatmaları yarışa ayrı bir keyif katıyordu. Yarışlarda her ruh halini ziyadesi ile uç noktalarda yaşayan biri olarak varışa giden dik uzun iniş etabının sonunda asfalta gelip zeytin ağaçlarının yanından geçerken göz yaşlarımı yine tutamadım. Asfalt yol bitmeyecekmiş gibi gözümde büyüdüğünde finişe oynayarak gireceğim diye kendime söz verdim. Halay kolbastı karışımı farklı bir tarz ile oynayarak finişe vardım; oynayarak finişe gelmem ve akabinde madalyamı takıp yere uzanıp sedye istemem arasında on adım vardır. Yarışlar inişli, çıkışlı aynı ruhum gibi...


                    Mine ERDOGAN
         İznik Ultra 2018 - Göllüce Patika Koşusu 30K  , 21 Nisan 2018


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder